Manapság kb. harmad-negyed annyian halnak meg polgárháborúkban, mint az 1980-as években. Ez az adat láttán örülhetnénk is, hogy milyen jól megy a békeépítés, ezt azonban ne kapkodjuk el. Szinte minden olyan államban, ahol a 2000-es években polgárháború zajlott, már a megelőző 40 évben is volt.
A Világbank egyik tanulmánya számos érdekes információt tartalmaz a konfliktusok társadalomra gyakorolt hatásáról. A szegénységi ráta átlagosan 21%-kal nagyobb azokban az államokban, amelyekben jelentős erőszak volt az elmúlt 30 évben. Az ismétlődő konfliktus- és erőszakhullám generációkra visszaveti a fejlődést. Egy polgárháború átlagos költsége annyi, mint egy közepesen fejlett ország 30 évnyi GDP növekedése.
A konfliktust követően körülbelül 20 év szükséges ahhoz, hogy a kereskedelem visszaálljon a konfliktust megelőző szintre. A polgárháború fő okai a szegénység, egyenlőtlenség és az igazságtalanság. Kutatások igazolják, hogy amennyiben a konfliktust követő 5-10 éven belül sikerül megfelelő igazgatási, kormányzási struktúrát kialakítani az országban (intézmények léteznek és működnek, alacsony a korrupció, emberi jogok védelme megvalósul), akkor 40%-kal kisebb az esélye annak, hogy újra kiújuljon a konfliktus. További fontos elem a háborús bűnösök felelősségre vonása és a jelentős igazságtalanságokat elkövetők eltávolítása a kormányzásból. Ezekre azonban a gyakorlatban 15-30 év szükséges.
Tehát nem elég, hogy volt egy szörnyűséges háború, utána sokkal lassabb a fejlődés, mint ahogyan azt az emberek várnák. A mai világban ki fogadja el, hogy legalább 15-20 év múlva lehet az országa olyan jó állapotban, mint a háború előtt volt – ami szintén nem lehetett valami nagyon jó, mert különben valószínűleg eleve nem tört volna ki a polgárháború…
Vélemény, hozzászólás?