Ars poetica
2012 tavaszán a fegyveres összeütközések nemzetközi szerződésekre gyakorolt hatásáról írott disszertációmmal doktori (PhD) fokozatot szereztem. Ezen alkalomból leptek meg barátaim ezzel a honlappal. Először nem igazán tudtam mit is kezdjek vele, de a jó borhoz hasonlatosan szép lassan megérett bennem a gondolat. Tekintettel arra, hogy főállásban a Szegedi Tudományegyetem oktatója vagyok, úgy éreztem, valami olyat szeretnék csinálni, ami érdekes és hasznosítható lehet a diákjaim számára. Optimista ember lévén remélem, nem pusztába kiáltott szavak lesznek az ide leírtak. Szeretném, ha az én nemzetközi jog iránti lelkesedésem “átragadna” másokra is, szeretném, hogy lássák ennek a régi, mégis fiatal jogterületnek a szépségeit. Számomra a nemzetközi jog egyik vonzereje, hogy valahol a mélyén megtalálhatóak a természetjog erényei, az univerzális emberi értékek. A nemzetközi jog láthatatlanul áthatja a mindennapi életünket: nemzetközi szerződések szabályozzák a méterrendszert, a repülést, a távközlést és rengeteg egyéb területet. Mindezek mellett az élet legsötétebb eseményei is a nemzetközi jog rendszerébe tartoznak, minden nap hallhatunk a hírekben háborúkról, kalózkodásról, terrorizmusról. Nem célom ezen események folyamatos elemzése, kommentálása itt, erre sok kiváló honlap és blog van már. Inkább csak azokról az eseményekről, témákról, szép- és szakirodalomról lesz itt szó, amelyek hozzám közel kerülnek, megérintenek és kapcsolódnak a nemzetközi joghoz vagy nemzetközi kapcsolatokhoz. Kellemes olvasgatást kívánok!
A szerzőről
2003-ban negyed éves joghallgatóként ismerkedtem meg a nemzetközi joggal. Mindig is szerettem a történelmi vagy multidiszciplináris jellegű tárgyakat, így örömmel jártam előadásra. Bodnár professzor úr gyakorlatai még inkább meggyőztek, hogy “valami ilyesmivel” szeretnék foglalkozni. A tanszéki demonstrátorság és tudományos diákköri munka meghozta eredményét, amikor 2005 tavaszán, az államvizsgák kezdetén Bodnár professzor megkérdezte, nem volna-e kedvem doktorandusznak jelentkezni. Már a 3 éves doktori képzés alatt számos órát tartottam, így fel sem merült bennem, hogy nem ez lenne az én utam. Szerencsére a “csillagállás” is kedvező volt, így 2008 óta taníthatok nemzetközi jogot, nemzetközi szervezetek jogát, ENSZ-modellezést a szegedi jogi karon. Az oktatás mellett a munkám fontos része a kutatás, publikálás is, amelyről ezen a blogon keresztül hírt adok.
Noha ez alapvetően egy szakmai blog, ‘A szerzőről’ cím személyesebb információkat is ígér: Férjemmel együtt nagyon szeretünk kirándulni, utazni, olvasni, színházba menni, finomakat enni, grillezni és barátokkal borozgatni. 2016-ban iker gyermekeink születtek, Hanga és Máté. Itt megtekinthető egy egyben személyes és szakmai film is rólam: M5 – Mindenki Akadémiája: Hogyan hatja át a nemzetközi jog láthatatlanul a mindennapokat
Aki ennél formálisabb információkat is szeretne rólam, kérem kattintson ide!
Vélemény, hozzászólás?