A szakirodalom szerint a jól megvalósított kisebbségvédelem magát az integrációt teremti meg, amely esetben az etnikailag, vallásilag és/vagy nyelvileg plurális társadalom békésen és „egészséges módon”, összehangoltan működik, a sokszínűségét megőrizve, mégis egységes társadalmi tudattal. Ez így nagyon szépen hangzik, azonban a gyakorlatban egyre inkább úgy tűnik, hogy az integráció megvalósításának csak egy nagyon kis szelete a jog.
Természetesen kiinduló alapként szükséges a megfelelő emberi jogi szabályozás és kisebbségvédelem. A jól megalkotott jogszabályok és a hozzájuk kapcsolódó hatékony ellenőrző, végrehajtó és kikényszerítő mechanizmusok elengedhetetlenek. A roma kisebbség helyzetének javítása érdekében azonban ennél sokkal többre van szükség.
A többség által biztosított nyitottság, pénzalapok, megfelelő programok, hosszú távú tervek mellett elengedhetetlen a roma közösség felelősségvállalása a saját előbbre jutása érdekében. A nemzetközi fejlesztési programok nagy tapasztalata, hogy csak azok lettek igazán sikeresek, amelyeket a célközönség a magáénak érzett. Ez személyes és közösségi felelősségvállalást, munkát és áldozathozatalt egyaránt jelent.
Ehhez elengedhetetlenek az olyan roma értelmiségiek, akik felvállalják a közösség vezetését. Itt nem csak politikusokra gondolok, hanem tanárokra, újságírókra, jogászokra, orvosokra, művészekre – tanult és világlátott emberekre. A nemzetközi színtéren van néhány kiváló magyar példa (Izsák Rita, az ENSZ független kisebbségvédelmi szakértője; Járóka Lívia, EP képviselő), de hol vannak itthon a kisebb közösségi példamutatók / vezetők? A roma származású művészek láthatóak, de a többi értékteremtő területen sajnos kevesen vannak és ők is szinte láthatatlanok.
Márpedig ezekre az emberekre nagy szüksége van a kisebbségi közösségnek is és a többséginek is. Előbbinek példaként, húzóerőként, utóbbinak “előítélet-eloszlatóként” és hídként a két közösség között. Úgy tűnik, hogy itthon mind a többségi, mind a kisebbségi közösségnek van még hová fejlődni…
Vélemény, hozzászólás?