Hatvan éve, 1953-ban lépett hatályba az Emberi Jogok Európai Egyezménye. Tekintettel a szocialista múltra, Magyarország és a többi kelet-európai állam csak 1990-től kezdte meg a csatlakozást. Magyarország 1992-ben ratifikálta az Egyezményt és az 1993. évi XXXI. törvénnyel hirdette ki. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a címben szereplő 20 év ide kötődik, pedig a nemzetközi kötelezettségünk 21 éve, a ratifikáció óta áll fenn – de ugye nem vagyunk a gyors kihirdetés úttörői).
Ennek örömére pénteken egy érdekes emberi jogi konferenciát tartott Budapesten az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, az MTA Nemzetközi Közjogi Albizottsága és a Nemzetközi Jogi Egyesület Magyar Tagozata. Az előadók (Sonnevend Pál, Kovács Péter, Blutman László, Komanovics Adrienne, Szabó Marcel, Szalayné Sándor Erzsébet és Szemesi Sándor) mind hangsúlyozták, hogy az európai emberi jogi védelem fontos kiegészítése és biztosítéka a hazai jogvédelemnek.
Több előadás is kitért az egyik legaktuálisabb témára: mi lesz, ha az EU, mint nemzetközi szervezet, csatlakozik az Egyezményhez? Évek óta beszélünk erről, de idén a tárgyalások eredményeként már létrejött a csatlakozási szerződés végleges szövege. Ma még nem egyértelmű, hogy az EU csatlakozása hogyan fogja megváltoztatni az erőviszonyokat, mivel így az Európa Tanács 48 tagjából 28 EU-tagállam lesz és plusz egy az EU.
Mostanában egyébként nem ez az egyetlen változás az Európa Tanács és az Emberi Jogok Európai Bírósága életében: a 15. jegyzőkönyv egyik célja a Bíróság hatékonyságának növelése, amely érdekében bevezeti a szubszidiaritás elvét, valamint 6 hónapról 4-re kívánja csökkenteni a Bírósághoz fordulás időtartamát. A 16. jegyzőkönyv pedig azért jött létre, hogy az EU-ból ismert előzetes döntéshozatalhoz hasonló intézményt vezessen be. Ennek keretében a tagállamok legmagasabb szintű bíróságai tanácsadó véleményt kérhetnek az előttük lévő ügy emberi jogi vonatkozásaiban.
Az európai emberi jogok előnye az állandóság és a folyamatos megújulás szintézise. Néha aggodalommal tekintünk az újítások hatására, de reméljük a legjobbakat!
Vélemény, hozzászólás?