Szaúd-Arábiában nagy kampányt indítottak női szervezetek annak érdekében, hogy nők is vezethessenek autót. Október 26-án tömegesen fognak a volán mögé ülni annak reményében, hogy több mint 20 éve tartó küzdelmüket siker koronázza.
A szaúdi törvények elméletben nem tiltják a nők számára az autóvezetést, azonban ha mégis megpróbálják, akár 1 hétre is börtönbe kerülhetnek. A kormányzat tipikusan arra hivatkozik a nőkkel szembeni diszkrimináció kapcsán, hogy a vallási előírások miatt a társadalmi nyomás gátolja a nemek közötti egyenlőség megvalósítását.
Természetesen ez nem elhanyagolható hatás, de a rendőr – aki több napon át fogva tarthatja a vezetésen tetten ért nőt – az állam nevében eljáró személy, akinek a cselekménye betudható az államnak. Ilyen módon a nemzetközi felelősség megalapozható lenne, ha Szaúd-Arábia nemzetközi jogsértést követ el.
Szaúd-Arábia 2000 óta részese a Nőkkel szembeni diszkrimináció tilalmáról szóló egyezménynek, amely alapján elvileg nem tehet ilyen megkülönböztetést a férfiak és a nők között. Csakhogy a szaúdi kormány fenntartást tett az egyezményhez annak megkötésekor, amely szerint, ha “az egyezmény bármely rendelkezése ellentétes az iszlám jog normáival, akkor a Királyság nem köteles az Egyezmény ellentétes tartalmú rendelkezéseit betartani.”
Ezzel a fenntartással szemben számos nyugati állam tiltakozott, mivel ellentétesnek tűnik a szerződés alapvető céljaival és teljes szellemével. A nemzetközi közösség nyomása azonban csak közvetett, a nemzetközi jog nem tud többet tenni. Így a szaúdi nőknek maguknak kell megvívni ezt a harcot. Hajrá! 🙂
Vélemény, hozzászólás?